25 Ocak 2017 Çarşamba

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMASI

250 gram salamura yaprak

İÇİ İÇİN;
1 su bardağı pirinç
1 küçük çay bardağı zeytinyağı (biraz sıvı yağ karıştırıyoruz)
2 adet orta boy soğan
2 silme yemek kaşığı salça
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
1 adet limon
Karabiber, kimyon, kırmızı toz biber, nane
1 su bardağından 1 parmak eksik su (pirinci haşlamak için)
2 su bardağı su (tencereye sarmaları dizdikten sonra üzerine dökmek için)

HAZIRLANIŞI;
İlk olarak tencereye soğan ve yağın yarısını alıp kavuruyoruz. Daha sonra soğan yumuşadığında yıkanan pirinçleri ilave ediyoruz biraz kavuruyoruz ve üzerine salçayı ekleyip biraz daha kavuruyoruz. Daha sonra üzerine sıcak suyu ilave ediyoruz limon suyu ekliyoruz ben bir adet limon suyunu kullandım. Tuz ve şekerini de ilave edip kapağını kapatıp kısık ateşte pişiriyoruz. Piştiğinde altını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz dinlenince baharatları ilave edip kenara alıyoruz.

Salamura yaprakları sudan geçirip yıkıyoruz ve kaynar suya bir miktar alıp atıyoruz arkalı önlü çevirerek 1 dk. kadar haşlıyoruz. Ve bir Tabağa alıyoruz tüm yapraklar bitene kadar aynı işlemi yapıyoruz.
Çok kalın yaprakları tencerenin altına ve sarmaların üstüne koymak için ayırıyoruz. Diğerlerini klasik yöntem ile sarıyoruz. Daha sonra tencerenin altına ayrılan kalın yaprakları seriyoruz ve üzerine sarmaları diziyoruz en üstü tekrar yapraklar ile kapatıyoruz limon dilimliyoruz ve bir tabak ile kapatıyoruz sarmalar havaya kalkmasın diye.

Üzerine sıcak su ve zeytinyağını karıştırıp döküyoruz. Gerekirse tuz ilave ediyoruz.

Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte yaklaşık 2,5 saat kadar pişiriyoruz. Suyu biter pişmez ise sıcak su ilavesi yapıyoruz.Pişmiş fakat suyu var ise altını hızlı açıp kapağını açıp hızlı bir şekilde kaynatıyoruz ve demlenmeye bırakıyoruz. En az 1 saat dinlenmesi lazım.  AFİYET OLSUN…

NOT; TENCEREYE SARMALARI DİZERKEN KALIN YAPRAKLI SARMALAR EN ALTTA İNCE YAPRAKLI SARMALAR EN ÜSTTE OLACAK ŞEKİLDE DİZİYORUZ.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder