30 Kasım 2016 Çarşamba

TAVUKLU PİRİNÇ PİLAVI

Arpa/tel/yıldız şehriye
1 su bardağı pirinç
3 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tereyağ
Tuz
Şeker
Yarım paket bulyon veya ev yapımı et suyu/ tavuk suyu

haşlanıp didiklenmiş tavuk parçaları

HAZIRLANIŞI;
Tane tane pilav yapmak aslında hiçte zorda değil. Güzel kavurduktan ve kapağını sık sık açıp karıştırmadıktan sonra ve tabi ki yağını iyi ayarladıktan sonra. Verdiğim ölçü 4 kişilik olaraktır. Ben pilav yaparken çelik tencerede değil de seramik veya teflon bir tencere tercih ediyorum.

İlk olarak tencereye sıvı yağı döküyoruz ve istenilen bir şehriye çeşitinden bir miktar döküp rengi değişene kadar kavuruyoruz.

Pirinçlerimiz berrak su çıkana kadar yıkıyoruz. Rengi değişen şehriyelerin içine ekliyoruz ve hemen tereyağını koyuyoruz ve kavurmaya başlıyoruz pirinçler ilk başta yapış yapış olacak o yapışıklık gidene kadar kavuruyoruz. Pirinçler artık tane tane olduysa 2 su bardağı sıcak suyu ekliyoruz. yeteri kadar tuz, bir çimdik şeker, ve de bulyon ekliyoruz bir kere karıştırıp kapağını kapatıyoruz ve altını kısıyoruz. Kapağını ne kadar az açıp ne kadar az karıştırırsak o kadar iyi. Tüm suyunu çektikten sonra üzerine tavuk parçalarını ekleyip, bir havlu kağıt serip kapağı tekrar kapatıyoruz ve 20 dk. Dinlenmeye bırakıyoruz. Tane tane pilavımız hazır. AFİYET OLSUN...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder