30 Kasım 2016 Çarşamba

BAZLAMA NASIL YAPILIR?

1 paket instant maya
1 tatlı kaşığı tepeleme tuz
1 çay kaşığı tepeleme şeker
4 yemek kaşığı sıvı yağ
4, 5 su bardağı un ( eksik veya fazla olabilir )

HAZIRLANIŞI;
4 bardak unu ve mayayı yoğurma kabında karıştırıyoruz ve ortasını açıp ılık suyu ve yağı döküyoruz suyun içine tuz ve şekeri ilave edip güzelce yoğuruyoruz. Ele yapışacaktır yarım bardak unu da ilave edip hemen bir top şekli veriyoruz ve üzerini güzelce kapatıp sarıyoruz. 


1 saatin sonunda unlanmış tezgaha hamuru alıyoruz rulo şekli verip 7-8 bezeye bölüyoruz. Ayrı bir yere temiz sofra bezini seriyoruz. Ve bezeleri ilk yaptığımızdan başlayıp pasta tabağı büyüklüğünde unlayarak merdane ile açıyoruz. Hepsini sofra bezinin üzerine alıp üzerini kapatıyoruz ve 15-20 dk. Kadar dinlendiriyoruz. Hamur kendini salmış yumuşamış olmuş olacaktır. Ben krep tavası kullandım herhangi bir tavada olur teflon veya seramik. 

Gene ilk yaptığımızdan başlayarak nazikce hamuru tavaya aktarıyoruz. Orta boy ocak gözünde fakat ocak sonuna kadar açık olsun. Şimdi ilk yüzünü hafif pişiriyoruz arkasını çevirip orayı da hafif pişirip tekrar çeviriyoruz ve balon gibi kabardığını göreceksiniz. Güzelce pişirip tekrar sofra bezi üzerinde biriktiriyoruz üstlerini örterek. Her hamurdan sonra tavayı peçete ile silin unlar yanmasın. AFİYETOLSUN...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder